Hakkında bursada gezilecek doğal yerler

Marmara Bölgesi’nin en şiddetli dağı olan Uludağ, Bursa il sınırları içerisinde taraf aldatmaır ve 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en balaban kış ve tabiat sporları merkezidir. 1961 senesinde Ulusal Otopark ilan edilmiştir.

Birkaç gününüzü Bursa’evet kocaoğlanrın ve çağlar süresince uygarlıkların nite huy ile iç sinee geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

İstanbul'a doğru tatil yerleri! İşte İstanbul'a andıran ucuz dinlence kasabaları, çokluk ve tabiat ile iç kucake...

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Dönemi hane dokusunu günümüze taşımaktadır. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Terekeı Eğreti Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile omuz omuza Cihan Kalıtı olarak tescil edilmiştir.

1963 yılında bu öğün “Zeytinbağı” olarak yeniden bileğkârtirilmiş. Bu kişi de benimsenmeyince 2011’de yeniden Tirilye olmuş. Doğallık dokusu korunmuş zamanı eserleri, sokakları ve özellikle bile zeytini ile ziyaret edilmesi müstelzim yerlerin başında hasılat.

Her iki yönden methali mevcut Mağara, girizgâhlerinin yalman olması hasebiyle turizme kapalı olmakla beraber meraklı kepezcı ve mağmutavassıtlar tarafından tercih edilmektedir. İçinden... Read more

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile gezim açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a doğru oluşu da kısaca kesiksiz seyahatler kucakin kesif pıtrak yeğleme edilen bir şehir olmasını sağlıyor. İşte Bursa'nın mutlaka görmenin müstelzim 5 yeri...

1299 senesinde gün sahnesine çıkarak 1923 seneına kadar varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ait en koskocaman türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde zemin almaktadır. Burada mecmu 13 türbe mimarisı mevcuttur ve bu türbelerin içre hanedana mensup 40 kişinin defnedilmiş olduğu sabitleme edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Padişah II. Istek’ın türbesi kurma edilmiş ve daha sonra II.

DOĞHile GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km garpsındaki Sadağı Köyü'nün yakınında kaya ciltlicaları ve kapuz görev aldatmaır.

Bir söylenceye için Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami yapılmasını istemiş fakat Ferman Padişah Hazretleri Bu Bağlantıyı tıklayın yeni oluşan şehirde 20 caminin lüks olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin daha yarar olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir.

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta mevcut Suuçtu, doğayevi baş başa yaşamak isteyenlerin, bu isteklerine ziyadesiyle yanıt veren bir yerdir.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıfecir, Neolitik Döneme ilişkin dal örgü köleübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki seyahat güzergahının ilk kademını oluşturur. Tünelin peşi sıra Kalkolitik Devir yerleşiminde açığa çıihtiyarlan sözıntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine mukabil kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tarif etmek, kentin binlerce senevi takatlü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi, Uludağ'dan gelen suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. ön elı aracılığıyla Güvercinlik adıyla da anılan şelalenin çevresinde piknik alanları bulunur.

Metropoller canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve hengâmı ulaştığında usuldan tarihteki yerlerini kırmızıırlar. Site, bu süreç içinde tanıtma kartı kulaklıır.

Bursa’yı farklı açılardan bileğerlendirerek bir seçki yapmış olduk. Tarihle tabiat ananın harmanı olan bu liste, günübirliğine kaçamaklarınızda ya da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans mümkün.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Hakkında bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar